9 maja 2023

odc.10 | O języku emocji, ciało, które mówi | EMOCJE I RELACJE

Jeśli myślisz, że emocje są wewnątrznymi stanami, które przeżywamy w środku i te stany mają nam coś móiwć o świecie, to grubo się mylisz 🤨, chociaż masz też i troszkę racji 🦉🤪

W podejściu, DBT, którym się inspirujemy w naszym podcaście,  wyróżniamy  3️⃣  podstawowe funkcje emocji. Poznanie ich jest kluczem do lepszego rozumienia samej/samego siebie i świata emocji.

Odc.10 | O języku emocji, ciało, które mówi | EMOCJE I RELACJE

Odc.10 | O języku emocji, ciało, które mówi | EMOCJE I RELACJE

Jeśli myślisz, że emocje są wewnątrznymi stanami, które przeżywamy w środku i te stany mają nam coś móiwć o świecie, to grubo się mylisz 🤨, chociaż masz też i troszkę racji 🦉🤪

W podejściu, DBT, którym się inspirujemy w naszym podcaście,  wyróżniamy  3️⃣  podstawowe funkcje emocji. Poznanie ich jest kluczem do lepszego rozumienia samej/samego siebie i świata emocji. 

1️⃣ Emocje komunikują innym

2️⃣ Emocje motywują nas do działania

3️⃣ Emocje wysyłają ważny komunikat do nas samych

 

W tym odcinku kręcimy się wokół 1-szej funkcji. Emocje mówią innym, pełnią niesłychanie ważną funkcję w ludzkich społecznościach. 

Płacz niemowlęcia komunikuje potrzebę pomocy 😭. Gdyby niemowlęta nie płakały ludzkość by zapewne nie przetrwała. 🥱  Zmęczeni, niewyspani rodzice mogliby o nich zapomnieć. 

Ale dzieci płaczą! Na całe szczęście 😁- a rodzice się nimi opiekują. 👪

 

#emocjeirelacje #inspirowanedbt #inteligencjaemocjonalna

——————————————————————————————–
SPOTKAJMY SIĘ:
🙂 Zapraszamy na nasz Instagram 🛤🎇🗾🌇 i Facebooka, 👩‍🦳👱👧👨‍🦲 tam znajdziecie dodatkowe inspirujące treści: pomysły na praktyki uważności, przypominajki i wszystko to, co może Wam pomóc z zbudowaniu motywacji i dążeniuj do dobrego życia 🥰.
Wszystkie nagrania i grafiki są też dostępne na naszej stronie: emocjeirelacje.pl/
—————————————————————————–
O NAS:
Magdalena Tylko i Natalia Gorzelnik, dwie psycholożki, kochamy DBT 🥰Uczymy ogarniać 🌩️emocje i 👨‍❤️‍💋‍👨 relacje. Pomożemy Ci 💪 zbudować dobre życie. Posłuchaj naszego podcastu!

======================================
Muzyka: Vlad Gluschenko — Forest; License: Creative Commons Attribution 3.0 Unported: creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Efekty dźwiękowe: Pixabay/Garuda1982

Praktykuj z nami umiejętności psychologiczne 🙂 DBT

Praktyka tygodnia

Typowe pułapki, 😱 które zwiększają cierpienie w relacjach…
Emocje wysyłają innym ważne komunikaty. I to jest super! 🌷 To jest bardzo ważna ich funkcja. Jedna z trzech podstawowych.
🕳Pułapka polega na tym, że czasem nasz sposób okazywania emocji nie pozwala wybrzmieć naturalnemu komunikatowi. Dlaczego tak się dzieje?🤔 bo przez lata nasz sposób komunikownania emocji był kształtowany w interakcjach z otoczeniem.
Czasem otoczenie uniemożliwiało okazywanie emocji w sposób adekwatny. Jeśli smutek ☹️ był przez Twoje otoczenie poczytywany jako słabość, to mogłaś/mogłeś przestać go okazywać, albo okazujesz go w sposób nieadekwatny. Zamiast przybliżać się i prosić o wsparcie – wycofujesz się, „udajesz że nic złego się nie dzieje”, a może odpowiadasz atakiem i złością na pytanie „hej czy jesteś smutna”….
I BAM! 💣odbierasz sobie szansę na uzyskanie pomocy. Tkwisz w samotności i pogrążasz się w cierpieniu. A Twój partner/partnerka/ druga osoba nie rozumiejąc co się dzieje wycofuje się a może też atakuje…Zaczyna się spirala negatywnych interakcji.
Nie jest łatwo zmienić ten wzorzec, nie stanie się to w ciągu tygodnia a nawet miesiąca. Ten proces trochę trwa, ale uwierz udaje się! 🌷🌷 Dzięki ćwiczeniom i wytrwałości. 🏋
Zacznij od małych kroków. 🧡 Najpierw zacznij obserwować siebie i zadawaj sobie pytanie: Co czuję, a co okazuję? Czy z mojej mimiki, mojego zachowania można „wyczytać” to, co czuję? Niekoniecznie od razu „masz coś zmieniać”. Zacznij od obserwacji. Na zmianę jeszcze przyjdzie czas. Pomożemy, pokażemy sposób. Ale zanim zmienisz potrzebujesz zrozumieć! Nauczyć sie obserwować w sposób bezstronny.
Trochę więcej o tym, co emocje komunikują we czwartek na IG i FB 🤩 A i cały ostatni 10 odcinek jest właśnie o komunikatach emocji.
Mądry Umysł (o którym mówiłyśmy w odcinku 8 i 9. Podcastu może pomóc w dochodzeniu do odpowiedzi i uważnym obserwowaniu.

Pomysły na praktyki

Boisz się płaczu swojego dziecka? 😭 Czujesz się niezręcznie, kiedy ktoś obok Ciebie jest skrępowany?😔 A może trudno jest Ci być obok kiedy komuś jest smutno? ☹️
W takich sytuacjach możesz mieć pokusę, aby jak najszybciej „naprawić sytuację” – „pozbyć się emocji.” Możesz chcieć powiedzieć „nie martw się” „przecież Nic się nie stało”
Nie rób tego! Te emocje mają sens, one komunikują ważne rzeczy. Możesz zacząć od nazwania tego komunikatu:
😭Smutek => „To co straciłaś, straciłeś, było ważne”
😬Lęk => ” Przewidujesza/przeczuwasz zagrodzenie. Pewnie poczujesz się pewniej jak będę z Tobą”
😔Wstyd => „Wiem, że nie chciałeś, da się to naprawić”
Te emocje są potrzebne, Nie chodzi o to, żeby się ich „pozbyć”. Warto najpierw nazwać to, co komunikują, towarzyszyć osobie, które je przeżywa, a w dalszej kolejności zając się „naprawieniem sytuacji”, „zmniejszeniem nasilenia emocji”.
Postaraj się podejść do komunikatów jakie wysyłają emocje (Twoje i innych) z zaciekawieniem i troską. To może pomóc w lepszym radzeniu sobie w bliskih i dalszych relacjach

Inspiracje

A co komunikują emocje i zaangażowanie podcasterek?
Odpowiedź w poście 🤩
To tak w temacie tego, że emocje komunikują.

Inspiracje

Najwyższy czas powiedzieć otwarcie i bez ściemy jaką ciężką pracą jest praktyka uważności. 😁
Niech Wam się nie wydaje, że to spokojne wdechy i wydechy, płynięcie na kwiatach lotosu 🌺 i osiąganie spokoju lilii wodnej….🌺🍃
Znaczy to też…trochę od czasu do czasu….😁
ale też trochę co innego!
I o tym w poście!
Cześć pracy! I wszystkim praktykującym!
Udanej majówki dla Was

Zostańmy w kontakcie

Zapisz się na nasz newsletter