O nas

Czyli dlaczego zaczynamy podcast o emocjach i relacjach.

Magdalena Tylko i Natalia Gorzelnik

Posłuchaj:

Spotkajmy się:

Magdalena Tylko, psycholog, psychoterapeutka DBT i CBT; Natalia Gorzelnik, psycholog i trenerka DBT

NATALIA MÓWI Z ZAPAŁEM

Czym są emocje? 

To jeden z najważniejszych wskaźników, jaki mamy! To emocje ostrzegają nas przed potencjalnym niebezpieczeństwem (kiedy włącza się strach), to one sygnalizują nam, że dzieje się coś, co przekracza nasze granice (kiedy czujemy złość) i to wreszcie dzięki nim czujemy co i KTO jest dla nas najważniejszy 🙂 

To dlaczego te same emocje potrafią tak mocno uwierać? Wydłużać cierpienie, ranić bliskich, wywoływać nagłe (a potem wstydliwe…) reakcje, zachęcać do zachowań niebezpiecznych, ryzykownych, szkodliwych? 

Wyjaśnienie tego jest ukryte w dialektyce – w której ja się zakochałam i z miejsca przyjęłam jako nową filozofię życiową. Do czego serdecznie – razem z Magdą – będziemy zachęcały również i Was! Nie bójcie się trudno i obco brzmiącego słowa, bo dialektykę da się wyjaśnić bardzo łatwo. Zamiast widzieć rzeczy w kategoriach “albo-albo”, dostrzegamy “i to, i to” – i budujemy w sobie przekonanie, że wszystkie kolory w naszym życiu są okay!

“Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać”, powiecie. Bo jak można – tu posłużę się metaforą – stać sobie po prostu na plaży i wsłuchiwać w spokojny szumu fal, gdy idzie na nas Tsunami? 

Otóż pierwsze i najważniejsze, to się na taką okoliczność zabezpieczyć. Mieć na sobie kamizelkę ratunkową i wiedzieć, gdzie jest bezpieczne miejsce, w którym możemy przeczekać “niebezpieczeństwo”. A w drugiej kolejności – warto odkryć, co tę wielką falę wywołuje i dzięki temu nie doprowadzać do jej narastania w ogóle. I tego da się nauczyć, serio! 

Magda, jeśli chodzi o wiedzę i praktykę dotyczącą umiejętności DBT, jest absolutnym autorytetem (jak ją znam, będzie nalegać, żebym wykasowała to zdanie, ale się nie dam! 😛 ). Ja jestem wgryzającym się w temat zapaleńcem, zafascynowanym wdrażaniem umiejętności wszędzie, gdzie się tylko da! Razem, dzięki sile dialektyki – i dzięki temu, jak się czasami wspaniale zgadzamy i równie często pięknie różnimy – wprowadzimy was w świat radykalnej akceptacji i dynamicznej zmiany. Tak, żeby żyć bardziej szczęśliwym życiem, cytując Marshę Linehan, “wartym przeżycia”. Najserdeczniej i najgoręcej – zapraszam Was w tę wspólną podróż! Razem ogarniamy emocje i poprawimy relacje 🙂 

Natalia Gorzelnik, psycholog i trenerka DBT

A MAGDALENA Z RADOŚCIĄ

Kryzysy są nieuchronne.

Właściwie każdy z nas ma taki moment w życiu, kiedy mierzy się z kryzysem i nie potrafi z niego wyjść.  Emocje czasem wydają się zbyt ciężkie, za dużo ich…za smutno…zbyt niespokojnie…. Jak ogarnąć emocje, kiedy ich fala narasta i obezwładnia? Nie jest to proste.

Relacje dają nam siłę, ale bywają też trudne i pełne napięć.  Potrzebujemy innych a jednocześnie tak trudno jest być blisko. Jak się w tym odnaleźć?

Sama szukałam odpowiedzi na te pytania jako terapeuta pracujący z osobami wrażliwymi emocjonalnie, ale też osoba, która próbuje radzić sobie w życiu. Jak każdy, najlepiej jak potrafi…

Odpowiedź odnalazłam w nurcie terapii dialektyczno-behawioralnej. Umiejętności DBT pomagają mi w codzienności, pomagają  też osobom, z którymi pracuję lepiej radzić sobie każdego dnia.

Ogarnianie emocji i poprawianie wydaje się trudne, ale da się to zrobić. Naprawdę!

Przyszedł taki moment, kiedy dojrzało we mnie przekonanie, że czas podzielić się tym, co dostałam.  Trzy lata pomysł krążył po głowie i dojrzewał niespiesznie. Przyszedł ten dzień, kiedy spotkałam Natalię…. Wspólnie zgłębiałyśmy mądrość tkwiącą w nurcie DBT. I tak entuzjazm Natalii i jej zainteresowanie umiejętnościami stały się inspiracją, aby wykonać ten krok – zacząć nagrywać podcast. Przejść od myślenia do działania.

W trakcie podcastu będziemy się inspirować umiejętnościami DBT, odwoływać do nich i przybliżać  czym są i jak je stosować w praktyce..

Ten podcast nie zastąpi terapii, nie zastąpi też treningu umiejętności DBT. Ale może stać się miejscem, które dodaje nadziei na zmianę, motywuje do wykonywania kolejnych kroków i daje wskazówki jak radzić sobie w codzienności. A dla osób, które już przeszły trening lub terapię DBT może stać się zachętą do dalszego korzystania z umiejętności.

Mocno wierzę w to, że wysoka wrażliwość emocjonalna to ogromny dar. Ale trzeba się też nauczyć ten dar wykorzystać tak aby stał się naszym zasobem i przestał być ciężarem.

A jaką Ty umiejętność chcesz dzisiaj wykorzystać?

Magdalena Tylko, psycholog, psychoterapeutka DBT i CBT

Natalia Gorzelnik, psycholog, dizennikarz

Natalia Gorzelnik

Magdalena Tylko, psycholog, psychoterapeuta

Magdalena Tylko

Newsletter

Nie przegap pierwszego i kolejnego odcinka! Zostaw swój adres a otrzymasz powiadomienie! 

Będziemy dawać Ci znać o kolejnych odcinkach i innych naszych działaniach, które mogą być dla Ciebie interesujące. Ruszamy 11 marca 2023!